Jeigu Jūsų kompiuteris pradėjo žymiai garsiau ūžti - išsijunginėti, jo korpusas darosi karštas – laikas susirūpinti!
Greičiausiai Jūsų kompiuteris pradėjo labiau kaisti nes aušinimo sistema nepajėgia aušinti procesoriaus, vaizdo plokštės ir kitų kompiuterio įrenginių. To pasekoje vintiliatoriaus sūkiai padidėjo ir jis pradėjo skleisti didesnį triukšmą. Taip dažniausiai atsitinka kai kompiuterio aušinimo sistema apsineša dulkėmis ir įvairiais kitais nešvarumais. Taip gali atsitikti ir pasenus termopastai (tai pasta padedanti perduoti šilumą iš procesoriaus į aušintuvą). Ši pasta nuo senumo suanglėja ir sukietėja. Jai sukietėjus, ji šilumą ne perduoda, o kaip tik sulaiko. To pasekoje procesorius dar labiau kaista.
Kokie slypi pavojai?
Skirtingų tipų kompiuteriai skirtingai reaguoja į aukštą temperatūrą. Aukšta temperatūra daugiausia problemų sudaro nešiojamiesiems kompiuteriams. Taip yra dėl to, kad vietos jų aušinimo sistemai yra maža. Todėl joje susikaupus dulkėms jos efektyvumas žymiai krenta. Vidutiniam procesoriui maksimali temperatūra turėtų būti ne daugiau kaip 83ºС. Tačiau tai priklauso nuo konkretaus modelio - temperatūra gali būti ir šiek tiek aukštesnė ir/arba šiek tiek žemesnė. Kompiuteriui pasiekus kritinę ribą jis turėtų išsijungti. Bet kompiuteriuose dažniausiai apsaugos sistema suveikia nevisada arba suveikia per vėlai. Dėl to gali perkaisti procesorius, vaizdo plokštė arba net pagrindinė plokštė. Visi šie komponentai yra gana brangūs. Sugedus vaizdo plokštei arba pagrindinei, kompiuterio remontuoti būna labai brangu, o kartais nebeverta (priklausomai nuo modelio). Pvz. nešiojamuose kompiuteriuose vaizdo plokštė yra prilituota prie kompiuterio pagrindinės plokštės. Jei kompiuteris nuolat karštas, bet kritinė riba nepasiekiama ir jis neišsijungia, po truputį lydosi kontaktai ir vaizdo plokštė gali "atšokti" nuo pagrindinės plokštės. Kas prives kompiuterį prie neveiksnumo. O jos litavimas yra labai brangus ir po tokio remonto kaip taisykle ilgai neatlaiko. Nes technologiškai – atstatyti gamykliškai nebeįmanoma. Gamintojai to nenumtė projektuodami sistemą. Dėl to dažniausiai atlikinėti tokių darbų nėra prasmės.
Problemos sprendimas yra…
Norint išspręsti šią problemą reikia kompiuterį valyti bei keisti tarp procesoriaus ir aušintuvo esančią termopastą. Skirtingų modelių kompiuteriai valomi skirtingai. Tad kai kuriuos stacionarius kompiuterius galima nesudėtingai išsivalyti savo namuose (dažnai tam užtenka atsukti keletą varžtų ir išvalyti dulkes). Sudėtingiau su nešiojamais kompiuteriais ir su termopastos keitimu. Nešiojamų kompiuterių ardymas yra sudėtingas, nes kiekvienas modelis yra surinktas skirtingai. Norint prieiti prie aušinimo sistemos reikia atjungti kitus kompiuterio komponentus. Nešiojamo kompiuterio laidai ir kontaktai yra labai smulkūs ir su jais elgtis reikia labai kruopščiai. Valymo darbus galiu atlikti aš arba padėti Jums tai atlikti pačiam. Jei kompiuteris valomas nesudėtingai, jį galima išvalyti Jūsų namuose. Jei kompiuterio valymas sudėtingesnis - jį galiu paimti iš namų, išvalyti ir parvežti Jums į namus atgal. Norint įvertinti atlikto darbo naudą - būtina patikrinti (testuojant kompiuterio įrenginius) temperatūrų rezultatus prieš kompiuterio valymą (termopastos keitimą) ir po jų. Atsiminkite, kad kompiuterio įrenginių temperatūra priklauso nuo kompiuterio apkrovimo. Todėl testavimą siūloma daryti ilgesnį laiko tarpą. Arba kompiuterį testuoti, kai jis yra labiau apkrautas. Profesionaliausias būdas – paleisti tam skirtus testus.
Privalumai atlikus darbus:
Mažiau skleis triukšmo;
Vėsesni komponentai (detalės) tarnaus ilgiau;
Kompiuteris nekels rūpesčių bei dirbs gerai.
» klauskite manęs - aš Jums padėsiu...
» nemokami patarimai (+ kaip pačiam pašalinti gedimus)...
» kaip mano darbą vertina klientai...